Rýchly kontakt 24/7 v OC: 0907/132 906 alebo 057/7880 566, -67, Email: lipova@osetrovatelskecentrumhe.sk
Rýchly kontakt 24/7 v SD: 0911/ 604 205 alebo 057/321 4404, E-mail: recepcia@osetrovatelskecentrumhe.sk
Telefonický kontakt pre telefonovanie s príbuznými v SD: 0903/224 156
Pri podozrení na malnutríciu, resp. riziko jej vzniku pri alebo po prijatí klienta, konzultovať potrebu nutričnej podpory s ošetrujúcim lekárom, resp. psychiatrom. Ten pravdepodobne naordinuje laboratórne vyšetrenia celkových bielkovín, albumínov, transferínu, prípadne aj krvného obrazu.
...a čo môže pomôcťAk vyšetrenia preukážu problém, ošetrujúci lekár, geriater, gastrológ môže predpísať nutričnú výživu napr.: Nutridrink, Fresubin, Resourse..., ktoré podávajte blízkemu denne aj 2-3krát ako prídavok k strave, nikdy nie ako náhradu. Blízky užíva túto výživu formou sippingu, čiže popíjaním.
Neprestávajte sa pokúšať ponúkať jedlá, ktoré má blízky rád. Dôležitá je aj forma, ktorá musí blízkemu vyhovovať. Často je potrebné stravu upraviť, porezať, vhodné sú prívarky, jogurty, kašovité pokrmy ... Aby sa nám nevyvinula nutričná anémia (chudokrvnosť) , je nevyhnutné zabezpečiť dostatočný príjem mäsa.
Čítajte tiež http://www.osetrovatelskecentrumhe.sk/blog/60-ked-je-prehltanie-problemom
Pri odmietaní potravy u blízkeho môžete ako motiváciu chuti do jedla použiť ponúknutie aperitívu pred jedlom ( likér, vínko, pivko). V našich centrách máme veľmi dobrú skúsenosť aj s nasadením liekov na podporu chuti do jedla, ako je napríklad Peritol. V ďalšom prípade je vhodné nasadenie lieku Mirzaten, pri podávaní ktorého pozorujeme nárast chuti do jedla, zároveň je ako liek navodzujúci lepší spánok a antidepresívum, pre zlepšenie psychickej pohody vášho blízkeho. Podávanie týchto liekov vždy konzultujte s ošetrujúcim lekárom.
Za poruchou príjmu stravy môže byť strach z prehĺtania
Nedávno sme riešili prípad pacientky, ktorá nedokázala prehĺtať. Napriek všetkým prostriedkom sa stav nezlepšoval a stav výživy sa zhoršoval. Stav bol komplikovaný Parkinsonovou chorobou . Samozrejme , s ošetrujúcim lekárom sme zvažovali aj zavedenie sondy, ale stále sme hľadali prirodzenejšie spôsoby zabezpečenia výživy. Napokon nás napadla posledná možnosť – možno sa pacientka stravy „bojí“, možno sa u nej vyvinula fóbia z príjimania stravy, prehĺtania súst, ktorá sa vyvinula až do podoby odmietania stravy. Preto sme skúsili tento psychický blog odstrániť podaním lieku proti úzkosti , približne pol hodiny pred podaním stravy. Stav pacientky sa okamžite začal zlepšovať a v súčasnosti príjem stravy „funguje“ aj bez predchádzajúceho podania upokojujúceho lieku.
Stav výživy sa zvykne podceňovať
V prípade starých, chorých ľudí je primeraná výživa jedným z kľúčových ukazovateľov dobrej starostlivosti a stabilizácie zdravotného stavu. Zabezpečiť primeranú výživu je jednou z najväčších výziev geriatrického ošetrovateľstva. Vyžaduje si nesmiernu trpezlivosť, čas, dozor, lebo personálu môže „uniknúť“, že pacient skoro nič neje. Stretávame sa s prípadmi, že opuchy, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatku bielkovín, sú posúdené ako prejav zlyhávania srdca, a terapia sa sústredí nesprávnym smerom bez riešenia kľúčového problému.
Telo má svoje limity, čas treba strážiť
V našich centrách sa držíme zásady, že je vylúčené ponechať pacienta bez výživy, resp. s minimálnym príjmom viac ako 48 hodín ! V prípade, že jeho nutrícia nebola dostatočná ani v predchádzajúcom období , tento čas sa skracuje. Ak pacient nedokáže prijímať potravu ústami, zavedenie sondy je problémové alebo nefukčné, na základe konzultácií s lekárom kritickú situáciu riešime parenterálnym hydratačným režimom ( intravenózne , t.j. do žily, podáva sa glukóza, ev. iné infúzne roztoky podľa ordinácie lekára). Sestry v spolupráci s lekármi intenzívne hľadajú možnosti bezodkladného zabezpečenia alternatívnej nutrície v spolupráci s interným oddelením/onkológom . Výnimkou sú umierajúci klienti v terminálnom štádiu ochorenia.