Zanedbaná hydratácia môže spôsobiť aj smrť
Emília Čopková
Tímová sestra
Zariadenie sociálnych služieb Slnečný dom, n.o.
Ďalšie riziko, ktoré na nás číha pri starostlivosti o vážne a dlhodobo chorého seniora je dehydratácia, teda nedostatočný príjem tekutín.
O hydratácii počúvame z každej strany, aká je dôležitá a nutná v každom veku. Najviac ohrozené skupiny sú samozrejme deti a taktiež naša geriatrická populácia. A prečo vlastne? Deti si neuvedomujú dôležitosť pitného režimu, ich organizmus je síce mladý, silný a ešte len vyvíjajúci sa, no napriek tomu H2O je podstatnou súčasťou zdravého človeka.
Čo však, ak telo je po 80tich rokoch značne opotrebované, unavené, vyčerpané? Ľudia skôr narodení začínajú mať skôr, či neskôr problém s inkontinenciou moču, otravuje ich časté chodenie na WC. Nepociťujú smäd podobne ako deti, sú však oveľa viac ohrození dehydratáciou. S ňou súvisia aj rôzne komplikácie zdravotného stavu pacienta. Nedostatočný príjem tekutín je vážny problém v dlhodobej starostlivosti. Na druhej strane, príčinou zvýšenej straty tekutín môže byť neprimeraná diuretická (močopudná) liečba, zvracanie alebo hnačky.
Som zdravotnou sestrou už niekoľko rokov a viem že zanedbaná hydratácia môže v niektorých prípadoch spôsobiť aj smrť. Klasickými príznakmi dehydratácie sú suchá koža i sliznice, výrazné vrásky, ale aj náhla strata hmotnosti. Nikdy neberieme na ľahkú váhu zníženie krvného tlaku, závrat, či zvýšenú telesnú teplotu.
Ako tímová sestra v našom zariadení mám veľkú zodpovednosť a často musím preverovať a aj dôverovať tímu ošetrovateľov, ktorí sa zodpovedne starajú o desiatky nesebestačných klientov. V mojej doterajšej praxi som sa nikde nestretla s takou prepracovanou kontrolnou činnosťou. Od dekurzov cez písomné previerky, školenia zamestnancov, systém auditov, až po kamerové kontroly.
Myslela som si „trochu prehnané“, no pochopila som, že na našich pracoviskách sa chyby v starostlivosti o bezvládnych minimalizujú. A je to ozaj správne!
Stále niečo vylepšujeme a tým sa aj odlišujeme. Práve kvalita poskytovania služieb je rozhodujúca.
Napríklad, niekto si myslí veď tekutiny podávajú všade rovnako, či v nemocnici alebo v tom, či onom zariadení. Čo môžu robiť inak? Napríklad to, že každému klientovi bola priradená nádoba/džbán a presné inštrukcie pre personál a následná spätná možnosť kontroly ako nám klient pije počas dňa. Nádoby sú kalibrované, označené mierkami po pol litre a je ozaj prehľadné a jednoduché zistiť koľko presne tekutín ten, či onen vypil. Následne mi to uľahčuje prácu ak komunikujem s lekármi ohľadom stavu klienta, prípadne píšem prepúšťacie správy a podobne.
Som rada, že môžem pracovať v takomto profesionálnom prostredí a poskytovať ozaj kvalitné služby na vysokej úrovni a posúvať status zdravotnej sestry na miesta, kam by mal patriť.
Ďalšie články od blogera: Emília Čopková
Bloger nemá žiadne ďalšie články.
Posledné články všetkých blogerov:
Marianna Kličová a Štefan Šubert
Marianna Kličová a Anna Sninčáková
Marianna Kličová a Soňa Andiľová
Zuzana Fabianová a Michaela Bochinová